Poczytaj najnowsze
wieści na stronie

Kliknij w portal
i przenieś się w czasie

Zapomniane miejsca
Historia wsi
Ciekawostki
Zamek w Bardzie
Niesamowite historie
Znani i nieznani
Wspomnienia
Czy wiesz, że...
Bardo w XIX wieku
Stare reklamy

Konkurs „Szlakiem krzyży i kapliczek przydrożnych Ziemi Bardzkiej” – II edycja.

Krajobraz Ziemi Bardzkiej jest nierozerwalnie związany z licznymi przydrożnymi krzyżami i kapliczkami. Te pomniki sakralnej kultury stały się jednocześnie świadkami i pamiątką minionych dziejów. Ocalone dzięki tradycji i pobożności dawnych mieszkańców powinny mieć dla nas ważną wartość zabytkową i symboliczną. Dziś wiele krzyży i kapliczek niestety niszczeje i ginie bezpowrotnie. A stanowią one przecież nasze dziedzictwo kulturowe. Nasz skarb. Tworzą historię i są świadectwem ludzi żyjących tutaj współcześnie. Dlatego warto wciąż je na nowo odkrywać i poznawać, a przede wszystkim zachować dla przyszłych pokoleń.

Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu, który odpowiedział na wszystkie pytania, został Pan Jarosław z Knurowa. Serdecznie gratuluję!

Zapraszam zatem do wzięcia udziału w II edycji konkursu. Zasady konkursu są proste: należy odpowiedzieć na jak największą liczbę pytań umieszczonych pod każdym ze zdjęć. Jedna prawidłowa odpowiedź to jeden punkt. Zwycięzcą zostaje osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów. Nagrodą główną jest książka „Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej”, tom II, zawierająca legendy i opowieści z terenu Gminy Bardo, Kamieniec Ząbkowicki oraz Złoty Stok.

Dodatkowo, spośród wszystkich osób, które zdobędą minimum 3 punkty, tzn. odpowiedzą prawidłowo na trzy pytania, rozlosowane zostaną oryginalne, czerwone kubki z logo Ziemi Ząbkowickiej oraz ekologiczne torby (wypełnione oczywiście materiałami promocyjnymi Ziemi Ząbkowickiej) ufundowane przez Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich.

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres e-mail konkurs@bardo.info.pl
w terminie do dnia 31 sierpnia 2010 r.


Pytanie nr 1

Podaj nazwę miejscowości w której znajduje się budynek w ścianie którego wmurowana jest niewielka, drewniana, XIX-wieczna kapliczka.

Pytanie nr 2

W jakiej miejscowości można oglądać przedstawioną na zdjęciu skromną kapliczkę domkową?

Pytanie nr 3

W jakiej miejscowości znajduje się ten ufundowany w 1833 r. przydrożny krzyż?

Pytanie nr 4

W jakiej miejscowości znajduje się przedstawiona na zdjęciu piękna, aczkolwiek wymagająca pilnego remontu, słupowa kapliczka?

Pytanie nr 5

W jakiej miejscowości znajduje się kapliczka na której, na jednej ze ścian, widnieje zaprezentowane na zdjęciu malowidłowo?

Pytanie nr 6

W jakiej miejscowości znajduje się przedstawiona na zdjęciu kapliczka domkowa?

Pytanie nr 7

Tuż obok jakiej miejscowości znajduje się przedstawiony na zdjęciu przydrożny krzyż?


Podyskutuj na forum


Obejrzyj galerię zdjęć


Księga Gości


Trasy spaceroweCopyright 2010 © Tomasz Karamon
Design & code - Anna Karamon
Bardo 2010


stat4u