Poczytaj najnowsze
wieści na stronie

Kliknij w portal
i przenieś się w czasie

Zapomniane miejsca
Historia wsi
Ciekawostki
Zamek w Bardzie
Niesamowite historie
Znani i nieznani
Wspomnienia
Czy wiesz, że...
Bardo w XIX wieku
Stare reklamy
Dana i Jan Giejson
Muzeum Sztuki Sakralnej
Ruchoma szopka panoramiczna


Dana i Jan Giejson

Pracownia rzeźbiarska D&J GIEJSON, Galeria Prywatna, Dana & Jan Giejson, ul. Kolejowa 3, 57-256 Bardo, tel. (074) 8171-954

Dana Giejson - tworzy od ponad 23 lat, podstawowym materiałem jest drewno lipowe niejednokrotnie łączone z wikliną, skórą i sznurkiem, głównym tematem jej prac jest motyw kobiety i macierzyństwo przedstawiane jako pojedyncze figury lub na tle scen rodzajowych, maluje także ikony, jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą, laureatka wielu konkursów.

Jan Giejson - urodzony w 1947 roku, rzeźbi on ponad 40 lat, podstawowym tworzywem prac jest drewno lipowe, z którego powstają rzeźby monumentalne jak i mniejsze formaty, realizuje tematykę sakralną jak i relikty dawnej wsi, rzeźby Jana znajdują się w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Krakowie oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, jest laureatem wielu konkursów i przeglądów - członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Galeria rzeźb D&J Giejson

Zapraszamy do obejrzenia fantastycznej kolekcji rzeźb Jana Giejsona. Rzeźby powstają z czystej pasji, ale także na specjalne zamówienia. Warto zwrócić uwagę na drewniane przydrożne kapliczki, jako na oryginalne okazy dziś ginącego już zwyczaj ich wyrobu i fundowania.

Muzeum Sztuki Sakralnej

Muzeum Sztuki Sakralnej, pl. Wolności 5, tel. (0-74) 8171-421, bilety: 4 zł. normalny, 2 zł. ulgowy.

Muzeum Sztuki Sakralnej znajduje się na korytarzach I piętra klasztoru. Powstało w 1967 roku. Jego głównym twórcą był ówczesny rektor klasztoru, o. S. Golec. Obecna ekspozycja muzealna została urządzona w 1977 roku. Zgromadzone w Muzeum Sztuki Sakralnej dzieła podzielone zostały na cztery działy: historia Barda, malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne. W dziale malarstwa przeważają obrazy barokowe, zwłaszcza z XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje obraz wotywny pewnego kanonika. Datę jego powstania ustala się na początek XVI wieku. Pochodzi prawdopodobnie ze szkoły Lucasa Cranacha Starszego. Godnymi uwagi są również portrety kilku opatów cysterskich, dobrodziejów sanktuarium. Pośród zgromadzonych rzeźb wyróżnia się kilka figur późnogotyckich z XVI wieku. W muzeum znajduje się bogaty zbiór ponad 60 rzeźb barokowych i rokokowych. Zwraca też uwagę zbiór Figurek M. B. Bardzkiej (z XVII-XIX wieku), kolekcja korpusów ukrzyżowanego Chrystusa oraz naczynia liturgiczne i szaty kościelne, zwłaszcza bogato haftowane ornaty z XVII wieku.

Galeria zdjęć z Muzeum

Zapraszamy do zwiedzania, nie tylko wirtualnie, ale i na żywo !!!

Ruchoma szopka panoramiczna

Ruchoma szopka panoramiczna, pl. Wolności 5, tel. (0-74) 8171-421

Ruchoma szopka panoramiczna znajduje się w miejscu gdzie do 1803 roku była krypta grzebalna dla zakonników. W 1930 roku zamierzano kryptę wykorzystać na kotłownię do planowanego centralnego ogrzewania, dlatego dokonano ekshumacji zwłok zakonników z krypty i ją oczyszczono. Zaś instalacja ogrzewania nie doszła do skutku, a krypta posłużyła jako magazyn. W 1967 roku ojcowie redemptoryści postanowili utworzyć w krypcie ruchomą szopkę. Do tego przedsięwzięcia pogłębiono ją o dwa metry i usunięto grube filary, zastępując je cieńszymi a wytrzymalszymi. Głównym konstruktorem szopki był brat zakonny W. Janik. Swoją pracę rozpoczął w 1968 roku. Dekorację wymalował o. K. Kudroń. W 1971 roku szopka została ostatecznie wykończona. Szopka nawiązywała do dawnej tradycji gdyż niegdyś Bardo miało szopkę, która znajdowała się przy drodze do Górskiej Kaplicy, ale uległa ona zniszczeniu.

Galeria zdjęć ruchomej szopki

Ruchoma szopka stanowi nie lada atrakcję zwłaszcza dla dzieci. Bajkowe postaci, nastrojowe oświetlenie i urokliwa atmosfera z pewnością spodobają się jednak także dorosłym.


Podyskutuj na forum


Obejrzyj galerię zdjęć


Księga Gości


Trasy spaceroweCopyright 2010 © Tomasz Karamon
Design & code - Anna Karamon
Bardo 2010


stat4u