Poczytaj najnowsze
wieści na stronie

Kliknij w portal
i przenieś się w czasie

Zapomniane miejsca
Historia wsi
Ciekawostki
Zamek w Bardzie
Niesamowite historie
Znani i nieznani
Wspomnienia
Czy wiesz, że...
Bardo w XIX wieku
Stare reklamy

Trasa spacerowa do Kamienia Brygidy

Trasa przebiega oznakowanym szlakiem czerwonej ścieżki rowerowej poprzez mało znaną i nie odwiedzaną przez turystów dolinę potoku Węglówka. Trasa idealna dla niedzielnych spacerowiczów, mam z dziećmi, na rolki i rowerzystów (biegnie bardzo łagodnie i cały czas stopniowo pod górę). Trasa położona jest we wschodniej części Gór Bardzkich i biegnie leśną drogą (noszącą nazwę Długiej Drogi) w dolinie potoku Węglówka, wciętego między szczyty Kozła (ok. 468 m) i Brony (392 m) od północy i Kozi Grzbiet od południa. Trasę można również skrócić podjeżdżając samochodem tuż za ostatnie zabudowania na ul. Krakowskiej. Dalej trasa prowadzi asfaltową drogą leśną zamkniętą dla ruchu pojazdów mechanicznych! Zwykle na trasie w weekendy jest umiarkowana liczba spacerowiczów i rowerzystów (uwaga! często jeżdżą za szybko). Teren jest dość zacieniony. Ścieżki prowadzące w bok od tej trasy mają charakter górski i są trudne dla wózka z dzieckiem.

Dojście

Wyruszamy z skrzyżowania ulic Krakowskiej i Skalnej w Bardzie (tuż obok parkingu na ulicy Skalnej) podążając w górę ulicą Krakowską (obok stacji kolejowej PKP BARDO ŚLĄSKIE). Podążamy cały czas trzymając się czerwonego szlaku rowerowego około 1,5 km. Orientacyjny czas dojścia do Kamienia Brygidy ok. 60 minut. Dalej trasa prowadzi dalej w głąb doliny malowniczymi zakrętami. Trzymając się czerwonego szlaku rowerowego dotrzemy na Przełęcz Łaszczową.

Trasa spacerowa do parku za Nysą Kłodzką

Trasa biegnie asfaltowym deptakiem wzdłuż Nysy Kłodzkiej, wraz z jej biegiem. Trasa idealna dla niedzielnych spacerowiczów, mam z dziećmi, na rolki i rowerzystów (trasa płaska o bardzo dobrej nawierzchni). Trasa biegnie cały czas wzdłuż Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Obryw Skalny”. Po drodze do parku za Nysą możemy podziwiać liczne bloki skalne różnej wielkości będące skutkiem osuwiska, które powstało w 1598 r. Od parkingu na ulicy Skalnej trasa jest zamknięta dla ruchu pojazdów mechanicznych. Zwykle na trasie w weekendy, szczególnie w niedziele, można spotkać dość dużą liczbę spacerowiczów i rowerzystów. W parku teren jest zacieniony. Nawet mimo letnich upałów panuje tu umiarkowana temperatura dzięki bliskości rzeki. W parku znajdują się liczne ławeczki, stoły oraz wyznaczone miejsca na ogniska. Trasa cieszy się sporym powodzeniem w szczególności wśród amatorów pikników i właścicieli czwornogów.

Dojście

Wyruszamy ze skrzyżowania ulic Krakowskiej i Skalnej w Bardzie (tuż obok parkingu na ulicy Skalnej) podążając deptakiem wzdłuż Nysy Kłodzkiej wraz z jej biegiem. Trasa jest krótka, płaska i liczy ok. 500 m. Możemy ją przedłużyć wchodząc za parkiem za Nysą Kłodzką w leśną drogę. Trzymając się oznakowania czerwonej ścieżki rowerowej dotrzemy wtedy do Janowca.


Podyskutuj na forum


Obejrzyj galerię zdjęć


Księga Gości


Trasy spaceroweCopyright 2010 © Tomasz Karamon
Design & code - Anna Karamon
Bardo 2010


stat4u